Targi Książki w Krakowie

In Cooltura, Literatura

22 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie,

Hala EXPO, ul. Galicyjska 9,

25 – 28 październik 2018

„książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”

Co roku w Krakowie, jak i w całej Polsce organizowane są Międzynarodowe Targi Książki. Jest to niezwykła impreza zrzeszająca zakochanych miłośników książek, ale też ludzi pragnących doświadczeń nie tylko z poważną literaturą, ale z kulturą w szerokim tego słowa znaczeniu. Przez cztery dni każdy gość targów książek mógł znaleźć coś dla siebie. Zapaleni czytelnicy robią rajd między stoiskami w poszukiwaniu ukochanych autorów i pisarzy. A w tym roku można było spotkać wiele znanych i lubianych artystów, celebrytów, pisarzy, dziennikarzy, podróżników i aktorów. Wydawnictwa prześcigały się w ofertach wydawniczych.

Międzynarodowe Targi Książki
Magdalena Walach

Najmłodsi czytelnicy mogli posłuchać aktorów czytających ukochane bajki. Przenosiły się do świata wyobraźni, zabawy i kreatywności. Podczas targów książki, Teatr Groteska zaoferował całą gamę niezwykle ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zabawili się w rysowników, grafików i wielkich kreatorów. Dla trochę większych dzieci organizowano rozgrywki planszowe, karciane, logiczne i naukowe. Pobudzało to w dzieciach ciekawość świata, sztuki, historii i literatury.

W sferze komiksów odnajdowali się miłośnicy rysunkowych książek z chmurkami. Spotkać można było też starsze pokolenie buszujące między regałami w poszukiwaniu perełek mangi i komiksów. Wydawcy zaprosili na targi książki mnóstwo autorów bajek dla dzieci i młodzieży. Z wielkim uśmiechem podpisywali i robili sobie zdjęcia z fanami ich książek.

Przechodząc dalej, wchodziło się, w sferę wydawnictw naukowych, uniwersyteckich, sztuki i literatury poważnej oraz sakralnej. Podczas spotkań z osobistościami, poznawano ich doświadczenie. Pogląd na tematy ze świata polityki, sztuki, religii, nauki. Gościem Honorowym targów książki była Szwecja. Ten piękny kraj zaistniał dzięki wspaniałej literaturze dziecięcej i kryminalnej. Stoisko Gościa Honorowego było udekorowane ich barwami narodowymi i również oni zaprosili osobistości ze swojego kraju np. Thomasa Eriksona, Monsa Kallentofta, Asa Lind, Martin Widmar. Gość Honorowy zorganizował również niezwykłe spotkania dzięki którym można było zagłębić się w ich historię, architekturę i mentalność.

Międzynarodowe Targi Książki
Skiba

W dalszych częściach hali wydawnictwa oferowały spotkania z autorami z każdej dziedziny literatury. Na każdym stoisku oferowano różnego rodzaju rabaty i promocje, konkursy czy loterie. Goście spotykali się z ulubionymi autorami z dziedzin fantastyki, przygody, młodzieżówek, horroru, kryminałów, sensacji. Na targi książki zaproszono między innymi: Andrzeja Pilipiuka, Jakuba Ćwieka, Martę Kisiel, Anetę Jadowską, Jacka Piekarę, Jakuba Małeckiego, Katarzynę Bondę, Krzysztofa Niedźwieckiego.

Spotykało się też ludzi ze świata mediów, teatru i telewizji: Kubę Wojewódzkiego, Skibę, Magdalenę Walach, Katarzynę Nosowską, Annę Dymną, Piotra Adamczyka, Macieja Stuhra i innych osobistości np. podróżników: Martynę Wojciechowską czy Wojciecha Cejrowskiego.

Na targach książki nie były tylko stoiska z książkami. Widziałam stoiska z puzzlami, grami planszowymi, gadżetami do książek w formie metalowych zakładek, etui, torbami, ofertami w zakresie grafiki, reklamy i druku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ze sklepami internetowymi i rękodziełami artystycznymi oraz księgarnie internetowe.

Organizatorzy targów książki w tym roku bardzo się postarali. Wszelkie uwagi, które do nich wysłano, zostały uwzględnione. Rozdzielono większe wydawnictwa. Poszerzono korytarze między stoiskami. Spotkania z autorami zostały równomiernie rozdzielone na różne dni. Odbyło się więcej spotkań na salach konferencyjnych. Stworzono dodatkowy parking pod M1. Dzięki tym udogodnieniom nie było zatorów między stoiskami i przejściami. Goście targów książek mogli spokojnie stanąć w kolejce do autora i nie zostać staranowanym.

Międzynarodowe Targi Książki
A milicja pilnuje porządku…

Lecz jak to zwykle bywa, w butelce miodu musi znaleźć się łyżeczka dziegciu. Aplikacja targów książki cały czas się zacinała i nie była aktualizowana na bieżąco, przez co można było ominąć fajne wydarzenia czy spotkania. Kawiarnie oferujące kawę, ciastko i inne smakołyki wywindowały ceny pod sam sufit i za zwykłą kawę płaciło się coś koło 10 złotych. Rozumiem, każdy chce zarobić, lecz nie dajmy się zwariować. Już wolałam jechać do centrum i za tę samą kwotę kupić sobie rogalika i kawę dwa razy lepszą i większą od oferowanej na targach książki.

Bilety wstępu na targi książki również drożeją z roku na rok. Za niedługo będziemy płacić jak za wizytę w teatrze i pewnie niektórzy stwierdzą, że nie ma sensu przychodzić za tak drogi bilet.

Kolejnym minusem byli niektórzy goście. Przyjechali z walizkami pełnymi książek i plecakami wielkości torby podróżnej. Wiem, chcecie mieć podpis autora na ukochanej książce, lecz co za dużo to nie zdrowo. Wasze walizki zawadzały o nogi, obijały się o stoiska, zahaczały o dywany i zajmowały miejsce. Inni goście musieli patrzeć pod nogi, aby się nie wywrócić, bo przyjechała karawana z walizkami. Wielgachne plecaki taranowały przejścia i uderzały w plecy, bark, czy nawet w głowę. Może powinien być wprowadzony limit?

Nie spodobało mi się również zachowanie niektórych blogerów. Wymuszali na wydawnictwach książkę, plakat czy rabat, bo myśleli, że na hasło bloger wszyscy go będą adorować. A tak nie jest. Wiem, promujecie, recenzujecie, ale ludzie trochę kultury i skromności. Również wydawało mi się, że niektórzy blogerzy nie są blogerami związanymi z książkami czy inną formą literatury.

Międzynarodowe Targi Książki są świetną imprezą dla każdego kochającego czytanie. Targi książki również są świetną odskocznią od szarego codziennego życia. Każdy odwiedzający halę targów książki mógł znaleźć coś dla siebie, rodziny oraz znajomych. Mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej i będzie jeszcze więcej ludzi odwiedzało wielką książkową fetę.

 

Zapraszam na następne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Zapraszam na recenzję koncertu: Krakowskie rodziny teatralne

Pozdrawiam,

Taneczny Chochlik

You may also read!

Manggha, Wajda i przyjaźń

Kwarantanna to nie najlepszy czas dla muzeów. Możliwe, że i już po niej ludzie ( przynajmniej przez jakiś czas)

Read More...

Geralt z USA – Wiedźmin

Polacy nie gęsi i swoich bohaterów mają - a przynajmniej jednego, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Geralt z

Read More...

James Bond w spódnicy – Tajne Agentki

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem stwierdzenie, że wywiad i służby wielokrotnie zmieniały bieg historii, walcząc przy tym na

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu