Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

In Newsy ze Świata

Dzisiaj, to jest 11 listopada 2018, przypada stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Portal Coolturowo.pl z tej okazji życzy rodakom wszystkiego najlepszego.

 

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, dzień był pewnie równie chłodny jak teraz. Kończyła się jesień, powoli zaczynała zima. A mimo to tego dnia działy się rzeczy wielkie. Oto w wagonie kolejowym we Francuskiej miejscowości Compiegne Cesarstwo Niemieckie podpisuje rozejm z państwami Ententy. Po 4 latach kończy się konflikt, w którym zginęły miliony ofiar. Oto ze światowej areny znikają ogromne cesarstwa. Powstają nowe kraje. Niepodległość także odzyskuje Polska.

 

123 lata wcześniej zapewne mało kto zdawał sobie sprawę z tego, ze Polska na dłuższy okres zniknie z mapy Europy. Jedni starali się ją odzyskać zbrojnie, stając przy Napoleonie, wywołując powstania. Inni podjęli się ciężkiej pracy organicznej, może nie tak efektownej, ale jakże potrzebnej w kulturalnym i gospodarczym rozwoju Polaków. Byli ci, którzy współpracowali z zaborcami i ci, którzy z nimi walczyli. Wszystkim przyświecał jednak jeden cel – dobro Polski i Polaków.

 

Nie sposób nie docenić roli żołnierzy, którzy przelewali krew za naród, którzy rozbrajali okupantów i uratowali Polskę dwa lata później. Nie można jednak zapomnieć o tych, dzięki którym kraj, podzielony wcześniej pomiędzy trzech zaborców, zdołał w szybkim czasie stać się jednorodnym tworem. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Daszyński oraz wielu innych – wywodzących się z różnych środowisk, nie zgadzających się ze sobą, ale potrafiących wznieść się ponad podziały dla dobra kraju. To dzięki nim możemy dziś obchodzić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pomimo różnych ocen ich osób oraz ich działalności zawsze powinniśmy o tym pamiętać.

 

Sto lat temu zapewne wielu nie zdawało sobie sprawy z doniosłości tego dnia. Nie mogli wiedzieć, że w 1920 przyjdzie im jej bronić, świeżo odzyskanej. Że za 20 lat znów ją utracą, a potem Polska na pół wieku będzie satelitą ZSRR. Że to tutaj zacznie się demontaż bloku wschodniego. Wiemy to wszystko, zatem powinniśmy również wiedzieć, że niepodległość nie spadła na nas ot tak. Starały się o nią pokolenia ludzi. I jeżeli nie będziemy jej pielęgnować znów ją utracimy. Niech na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy Polacy, bez względu na wyznawaną wiarę, przekonania czy inne różnice naprawdę poczują się Polakami. Portal Coolturowo.pl życzy wszystkim rodakom w kraju i za granicą wszystkiego najlepszego na to stulecie odzyskania niepodległości, które zdarza się tylko raz na wiek.

 

“Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Józef Piłsudski

You may also read!

Gadu Gadu, czyli komunikator w erze messengera.

Wiele osób od dawna wieszczy mu koniec. Miał przeminąć w czasie, gdy rządzi Facebook, Snapchat i Twitter. Mimo to Gadu Gadu, znane też jako GG, trwa dalej, powracając co jakiś czas jak temat bumerang. Czy uśmiechnięte słońce dalej ma szansę?

Read More...

Wielkanoc 2019

Wielkanoc trwa w najlepsze. Z tego powodu Z tego powodu załoga portalu Coolturowo.pl życzy wam wszystkim wszystkiego najlepszego.   Tegoroczne święta

Read More...

Panika! Wariat na horyzoncie…

Raport Panika - Arti Grabowski Teatr KTO, scena klasyczna AST w Krakowie 5 kwietnia 2019r. godz. 19.00 Poeci i wariaci mają tę

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu