Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

In Newsy ze Świata

Dzisiaj, to jest 11 listopada 2018, przypada stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Portal Coolturowo.pl z tej okazji życzy rodakom wszystkiego najlepszego.

 

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, dzień był pewnie równie chłodny jak teraz. Kończyła się jesień, powoli zaczynała zima. A mimo to tego dnia działy się rzeczy wielkie. Oto w wagonie kolejowym we Francuskiej miejscowości Compiegne Cesarstwo Niemieckie podpisuje rozejm z państwami Ententy. Po 4 latach kończy się konflikt, w którym zginęły miliony ofiar. Oto ze światowej areny znikają ogromne cesarstwa. Powstają nowe kraje. Niepodległość także odzyskuje Polska.

 

123 lata wcześniej zapewne mało kto zdawał sobie sprawę z tego, ze Polska na dłuższy okres zniknie z mapy Europy. Jedni starali się ją odzyskać zbrojnie, stając przy Napoleonie, wywołując powstania. Inni podjęli się ciężkiej pracy organicznej, może nie tak efektownej, ale jakże potrzebnej w kulturalnym i gospodarczym rozwoju Polaków. Byli ci, którzy współpracowali z zaborcami i ci, którzy z nimi walczyli. Wszystkim przyświecał jednak jeden cel – dobro Polski i Polaków.

 

Nie sposób nie docenić roli żołnierzy, którzy przelewali krew za naród, którzy rozbrajali okupantów i uratowali Polskę dwa lata później. Nie można jednak zapomnieć o tych, dzięki którym kraj, podzielony wcześniej pomiędzy trzech zaborców, zdołał w szybkim czasie stać się jednorodnym tworem. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Haller, Daszyński oraz wielu innych – wywodzących się z różnych środowisk, nie zgadzających się ze sobą, ale potrafiących wznieść się ponad podziały dla dobra kraju. To dzięki nim możemy dziś obchodzić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pomimo różnych ocen ich osób oraz ich działalności zawsze powinniśmy o tym pamiętać.

 

Sto lat temu zapewne wielu nie zdawało sobie sprawy z doniosłości tego dnia. Nie mogli wiedzieć, że w 1920 przyjdzie im jej bronić, świeżo odzyskanej. Że za 20 lat znów ją utracą, a potem Polska na pół wieku będzie satelitą ZSRR. Że to tutaj zacznie się demontaż bloku wschodniego. Wiemy to wszystko, zatem powinniśmy również wiedzieć, że niepodległość nie spadła na nas ot tak. Starały się o nią pokolenia ludzi. I jeżeli nie będziemy jej pielęgnować znów ją utracimy. Niech na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy Polacy, bez względu na wyznawaną wiarę, przekonania czy inne różnice naprawdę poczują się Polakami. Portal Coolturowo.pl życzy wszystkim rodakom w kraju i za granicą wszystkiego najlepszego na to stulecie odzyskania niepodległości, które zdarza się tylko raz na wiek.

 

“Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Józef Piłsudski

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz dołączyć do #CoolturowejRewolucji? Bądź zawsze na bierząco z #PełnąCoolturą. Zaprenumeruj newsletter!

*na pewno nie dostaniesz od nas żadnego spamu :)

You may also read!

Michał Hrisulidis “Złożony”

Gdy za oknem taki śnieg, aż nie chce się wychodzić z domu. A szkoda, bo zima to świetny okres do odwiedzenia muzeum czy galerii. Między innymi możecie zapoznać się z wystawą "Złożony", której autorem jest Michał Hrisulidis. Wystawa do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Smaczku dodaje fakt, że mija 30 lat od pierwszej wystawy pana Michała, która miała miejsce w tej galerii!

Read More...

Pudełko z guzikami Gwendy.

Stephen King pisze już kilkadziesiąt lat i nie zapowiada się na to, aby miał nagle przestać. To akurat dobra wiadomość, bo od niepamiętnych czasów jestem fanem jego pióra. Czy to kryminałów, dramatów czy rzecz jasna horrorów. Tylko jego “Mroczna wieża” mi się nie podoba. Za to “Pudełko z guzikami Gwendy” od razu pochłonąłem i powiem jedno - kawał dobrej literatury!

Read More...

Oakwood – horror z dinozaurami

Każdy fan “Jurassic Park” (i dinozaurów w ogóle) pewnie z miłą chęcią pograłby w jakąś dobrą grę z wielkimi gadami w roli tytułowej. Poczuć ten dreszczyk emocji, gdy ściga cię Tyrannosaurus Rex. Niestety, choć częściowo moda na nie wróciła, to wielcy wydawcy zdają się tego nie zauważać. “Oakwood” choć krótkie, stara się chronić honoru branży.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu