Sacrum Profanum 2018

In Newsy ze Świata

11 Września rozpoczęła się 16 edycja festiwalu Sacrum Profanum. Tegoroczna edycja skupiona jest na 4 hasłach, które przypominają o stuleciu niepodległości, przedstawiając ją jednak z kilku punktów widzenia.

 

Tegoroczne Sacrum Profanum opiera się na 4 słowach: NPDLGŁŚĆ, WLNŚĆ, EMNCPCJ i FNTZMT. Co ciekawe koncerty i wydarzenia podzielone są na trzy stopnie skomplikowania, głośności i tym podobne, które mogą pomóc w wyborze atrakcji. Im więcej „A” jest przy niej, tym cięższa może być w odbiorze. Nie jest to jednak nic nowego w przypadku Sacrum Profanum, które przyzwyczaiło przez lata do przełamywania barier i ograniczeń. Pomogą w tym artyści z 11 krajów, z których wielu przygotowało programy specjalnie na ten festiwal.

 

Festiwal zaczął się 11 września, tak więc kilka atrakcji mamy już za sobą. Między innymi urodziny Stanisława Lema ze słuchowiskiem „Solaris”, „Bengt” Matsa Gustafssona, „Actions” Krzyszfora Pendereckiego i tryptyk „Meduza”. Przed nami jednak wiele atrakcji, jak „Aeolian” Red Note Ensemble, „The Shape of Jazz to Come”, spektakl „The Otheroom” oraz „Blisko” (to dla najmłodszych), spotkanie z Olgą Tokarczuk, koncert „Emigranci” i zamykająca opera „Ahat ilī – siostra bogów”, która będzie punktem kuluminacyjnym festiwalu.

 

Pojęcia Niepodległości, Wolności, Emancypacji i Fantazmatu będą się mieszały ze sobą, a stulecie niepodległości oznacza również stulecie prawa kobiet, stąd mocny nacisk został nałożony na to, aby liczba artystek była jak największa, czym zresztą Sacrum Profanum się chwali. To zresztą ciekawe, że hasła przewodnie są podane bez samogłosek. Być może chodzi o niejednoznaczny odbiór, a może chodzi o coś jeszcze innego? Najpewniej będzie mógł się o tym przekonać każdy, kto postanowi zapoznać się z nim osobiście.

 

Sacrum Profanum potrwa do niedzieli 17 września, tak więc chętni mają jeszcze czas, aby wybrać się na interesujący koncert, spektakl, spotkanie i inne wydarzenie. Pełny program znajdziecie pod poniższym adresem.. Więcej szczegółów dowiecie się z oficjalnej strony festiwalu.

 


źródło obrazka wyróżniającego: link

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz dołączyć do #CoolturowejRewolucji? Bądź zawsze na bierząco z #PełnąCoolturą. Zaprenumeruj newsletter!

*na pewno nie dostaniesz od nas żadnego spamu :)

You may also read!

Michał Hrisulidis “Złożony”

Gdy za oknem taki śnieg, aż nie chce się wychodzić z domu. A szkoda, bo zima to świetny okres do odwiedzenia muzeum czy galerii. Między innymi możecie zapoznać się z wystawą "Złożony", której autorem jest Michał Hrisulidis. Wystawa do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Smaczku dodaje fakt, że mija 30 lat od pierwszej wystawy pana Michała, która miała miejsce w tej galerii!

Read More...

Pudełko z guzikami Gwendy.

Stephen King pisze już kilkadziesiąt lat i nie zapowiada się na to, aby miał nagle przestać. To akurat dobra wiadomość, bo od niepamiętnych czasów jestem fanem jego pióra. Czy to kryminałów, dramatów czy rzecz jasna horrorów. Tylko jego “Mroczna wieża” mi się nie podoba. Za to “Pudełko z guzikami Gwendy” od razu pochłonąłem i powiem jedno - kawał dobrej literatury!

Read More...

Oakwood – horror z dinozaurami

Każdy fan “Jurassic Park” (i dinozaurów w ogóle) pewnie z miłą chęcią pograłby w jakąś dobrą grę z wielkimi gadami w roli tytułowej. Poczuć ten dreszczyk emocji, gdy ściga cię Tyrannosaurus Rex. Niestety, choć częściowo moda na nie wróciła, to wielcy wydawcy zdają się tego nie zauważać. “Oakwood” choć krótkie, stara się chronić honoru branży.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu