Narodziny „Alternatywnego Nobla” po szwedzkiej seksaferze

In Newsy ze Świata
Nobla

Nieszczęsne wydarzenia ubiegłego roku, które miały miejsce w Szwedzkiej Akademii mogą być początkiem nowej nagrody będącej inicjatywą ludzi kultury i sztuki, pragnących zachowania ciągłości przyznawania Literackiej Nagrody Nobla.

Jesienią, 2017 roku, w rzeczonej akademii doszło do seksafery z głównym udziałem francusko-szwedzkiego fotografa i reżysera Jeana-Claude Arnault, będącego mężem Katariny Frostenson, członkini Szwedzkiej Akademii. Mężczyzna został oskarżony przez aż 18 kobiet o wykorzystywanie seksualne z czego pięć z nich złożyło na policji doniesienie o gwałcie. Oskarżono go także o bycie źródłem przecieków o Nagrodach Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

W związku z powyższym, Szwedzka Akademia wydała decyzję o tym aby nie przyznawać w tym roku Literackiej Nagrody Nobla. Tak też ma właśnie powstać „Alternatywny Nobel”, przyznawany przez Nową Akademię, założoną przez ludzi ściśle związanych z kulturą i sztuką. Nominacje do nowej nagrody mają być wyłaniane spośród kandydatur zaproponowanych przez szwedzkie bibliotekarki i bibliotekarzy. Na pierwszej liście 46 kandydatów, ogłoszonej w lipcu, pojawiła się nawet nasza rodaczka, Olga Tokarczuk.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz dołączyć do #CoolturowejRewolucji? Bądź zawsze na bierząco z #PełnąCoolturą. Zaprenumeruj newsletter!

*na pewno nie dostaniesz od nas żadnego spamu :)

You may also read!

Michał Hrisulidis “Złożony”

Gdy za oknem taki śnieg, aż nie chce się wychodzić z domu. A szkoda, bo zima to świetny okres do odwiedzenia muzeum czy galerii. Między innymi możecie zapoznać się z wystawą "Złożony", której autorem jest Michał Hrisulidis. Wystawa do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Smaczku dodaje fakt, że mija 30 lat od pierwszej wystawy pana Michała, która miała miejsce w tej galerii!

Read More...

Pudełko z guzikami Gwendy.

Stephen King pisze już kilkadziesiąt lat i nie zapowiada się na to, aby miał nagle przestać. To akurat dobra wiadomość, bo od niepamiętnych czasów jestem fanem jego pióra. Czy to kryminałów, dramatów czy rzecz jasna horrorów. Tylko jego “Mroczna wieża” mi się nie podoba. Za to “Pudełko z guzikami Gwendy” od razu pochłonąłem i powiem jedno - kawał dobrej literatury!

Read More...

Oakwood – horror z dinozaurami

Każdy fan “Jurassic Park” (i dinozaurów w ogóle) pewnie z miłą chęcią pograłby w jakąś dobrą grę z wielkimi gadami w roli tytułowej. Poczuć ten dreszczyk emocji, gdy ściga cię Tyrannosaurus Rex. Niestety, choć częściowo moda na nie wróciła, to wielcy wydawcy zdają się tego nie zauważać. “Oakwood” choć krótkie, stara się chronić honoru branży.

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu