Narodziny „Alternatywnego Nobla” po szwedzkiej seksaferze

In Newsy ze Świata
Nobla

Nieszczęsne wydarzenia ubiegłego roku, które miały miejsce w Szwedzkiej Akademii mogą być początkiem nowej nagrody będącej inicjatywą ludzi kultury i sztuki, pragnących zachowania ciągłości przyznawania Literackiej Nagrody Nobla.

Jesienią, 2017 roku, w rzeczonej akademii doszło do seksafery z głównym udziałem francusko-szwedzkiego fotografa i reżysera Jeana-Claude Arnault, będącego mężem Katariny Frostenson, członkini Szwedzkiej Akademii. Mężczyzna został oskarżony przez aż 18 kobiet o wykorzystywanie seksualne z czego pięć z nich złożyło na policji doniesienie o gwałcie. Oskarżono go także o bycie źródłem przecieków o Nagrodach Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

W związku z powyższym, Szwedzka Akademia wydała decyzję o tym aby nie przyznawać w tym roku Literackiej Nagrody Nobla. Tak też ma właśnie powstać „Alternatywny Nobel”, przyznawany przez Nową Akademię, założoną przez ludzi ściśle związanych z kulturą i sztuką. Nominacje do nowej nagrody mają być wyłaniane spośród kandydatur zaproponowanych przez szwedzkie bibliotekarki i bibliotekarzy. Na pierwszej liście 46 kandydatów, ogłoszonej w lipcu, pojawiła się nawet nasza rodaczka, Olga Tokarczuk.

You may also read!

Historia smoków – Ogień i Krew

Zdaje się, że "Gra o tron" najlepszy okres ma już za sobą. Niedawno skończył się serial, a o premierze

Read More...

Stworki na ulicy – Pokemon GO

Pokemony ciągle cieszą się niesłabnącą popularnością. Ciągle wychodzą nowe gry, w coraz większej ilości miejsc da się kupić wersję

Read More...

Król jest jeden – Godzilla 2: Król potworów

Z Godzillą jest jak z urzędem skarbowym. Można przed nią zamykać drzwi, wyklinać ją, a nawet strzelać, a ta

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu