Narodziny „Alternatywnego Nobla” po szwedzkiej seksaferze

In Newsy ze Świata
Nobla

Nieszczęsne wydarzenia ubiegłego roku, które miały miejsce w Szwedzkiej Akademii mogą być początkiem nowej nagrody będącej inicjatywą ludzi kultury i sztuki, pragnących zachowania ciągłości przyznawania Literackiej Nagrody Nobla.

Jesienią, 2017 roku, w rzeczonej akademii doszło do seksafery z głównym udziałem francusko-szwedzkiego fotografa i reżysera Jeana-Claude Arnault, będącego mężem Katariny Frostenson, członkini Szwedzkiej Akademii. Mężczyzna został oskarżony przez aż 18 kobiet o wykorzystywanie seksualne z czego pięć z nich złożyło na policji doniesienie o gwałcie. Oskarżono go także o bycie źródłem przecieków o Nagrodach Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

W związku z powyższym, Szwedzka Akademia wydała decyzję o tym aby nie przyznawać w tym roku Literackiej Nagrody Nobla. Tak też ma właśnie powstać „Alternatywny Nobel”, przyznawany przez Nową Akademię, założoną przez ludzi ściśle związanych z kulturą i sztuką. Nominacje do nowej nagrody mają być wyłaniane spośród kandydatur zaproponowanych przez szwedzkie bibliotekarki i bibliotekarzy. Na pierwszej liście 46 kandydatów, ogłoszonej w lipcu, pojawiła się nawet nasza rodaczka, Olga Tokarczuk.

You may also read!

Gadu Gadu, czyli komunikator w erze messengera.

Wiele osób od dawna wieszczy mu koniec. Miał przeminąć w czasie, gdy rządzi Facebook, Snapchat i Twitter. Mimo to Gadu Gadu, znane też jako GG, trwa dalej, powracając co jakiś czas jak temat bumerang. Czy uśmiechnięte słońce dalej ma szansę?

Read More...

Wielkanoc 2019

Wielkanoc trwa w najlepsze. Z tego powodu Z tego powodu załoga portalu Coolturowo.pl życzy wam wszystkim wszystkiego najlepszego.   Tegoroczne święta

Read More...

Panika! Wariat na horyzoncie…

Raport Panika - Arti Grabowski Teatr KTO, scena klasyczna AST w Krakowie 5 kwietnia 2019r. godz. 19.00 Poeci i wariaci mają tę

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu