Michał Hrisulidis “Złożony”

In Sztuka, Sztuki Piękne

Gdy za oknem taki śnieg, aż nie chce się wychodzić z domu. A szkoda, bo zima to świetny okres do odwiedzenia muzeum czy galerii. Między innymi możecie zapoznać się z wystawą “Złożony”, której autorem jest Michał Hrisulidis. Wystawa do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Smaczku dodaje fakt, że mija 30 lat od pierwszej wystawy pana Michała, która miała miejsce w tej galerii!

 

Portal Coolturowo.pl zawsze cieszy się, gdy dowiaduje się o nowych, ciekawych wystawach, jakie prezentują polskie muzea. Ja sam osobiście przepadam za sztuką nowoczesną, choć nie zawsze w pełni ją rozumiem. Dlatego z pełną przyjemnością donoszę o najnowszej, już trwającej wystawie Galerii Miejskiej we Wrocławiu. “Złożony” składa się z 30 lat pracy Michała Hrisulidisia.

 

 

W takich chwilach żałuje, że nie mogę ot tak pojechać do Wrocławia, by odwiedzić Galerię Miejską we Wrocławiu. Dlatego jeśli mieszkacie w tym mieście, lub też macie okazję tam być, bądźcie lepsi ode mnie i przekroczcie jej próg:) Ze zdjęć możecie się przekonać, że “Złożony” nie jest wystawą zrobioną w jednym stylu. Co tym bardziej powinno zachęcać do jego zobaczenia. Wystawa potrwa do 19 lutego, macie więc jeszcze sporo czasu, aby się z nią zapoznać.

 

Kim jest Michał Hrisulidis?

 

Michał Hrisulidis urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest malarzem, grafikiem, rysownikiem oraz scenografem, filmowym i teatralnym. Obecnie prowadzi zajęcia ze scenografii w Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a konkretnie w katedrze Scenografii. Ma do tego pełne prawo, o czym świadczy jego dorobek.

 

 

Przygotował scenografię do ponad 40 filmów, seriali i spektakli teatralnych, w tym tych telewizyjnych. Pracę prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 1994 został wyróżniony jako autor rzeźb do filmu “Cudowne miejsce”, a w 200 za scenografię do “Daleko od okna”. Jego scenografię można oglądać choćby codziennie w znanej telenoweli “Pierwsza miłość”.

 

 

W 1988, a więc 30 lat temu, autor po raz pierwszy publicznie pokazał swoje pracę w ówczesnej Galerii bez Tytułu, która obecnie znana jest jako Galeria Miejska. Jubileusz jest więc znakomitą okazją do podsumowania dorobku pana Michała. Który bynajmniej nie zamierza jeszcze przejść na artystyczną emeryturę.

 

Złożony.

 

Wystawa “Złożony” składa się z obrazów, grafik i zdjęć, które wykorzystywały scenografię lub inne prace autora. To ciekawe połączenie sztuki czysto artystycznej z tą nieco bardziej codzienną, którą można zobaczyć na scenie teatralnej, w kinie czy choćby w telewizji. Pokazuje, że artysta nie musi jedynie ograniczać się do czterech ścian muzeum lub galerii. Można również się przekonać, jak autor stara się połączyć swoje wizje z wymogami filmu lub serialu.

 

 

Sam autor często odnosi się do swoich Greckich korzeni, stąd w wielu jego pracach można dostrzec inspirację lub motywy z tamtejszej mitologii i historii. Wystarczy spojrzeć na “Thanatos”, który odnosi się do greckiego boga śmierci. Choć jak dla mnie w wielu dominuje surrealizm. Dobrze widać to w “Manso”, który jednak, pomimo pozornego chaosu, zawiera dużą symbolikę.

 

 

“Złożoność”, jak nazwa wskazuje, prezentuje wielowątkowość istoty człowieka. Zarówno pod względem fizycznym, jak i tym bardziej niematerialnym. Łączy sacrum z profanum, a piękno sąsiaduje z brzydotą. Poza tym można zobaczyć zdjęcia prezentujące jego teatralny i filmowy dorobek.

 

 

Kuratorem ekspozycji jest Mirosław Jasiński, który może lepiej niż ja przedstawi wam, o czym ona mówi: “Grek – Polak, człowiek – artysta, scenograf – malarz, rysownik. Poszukując swojej tożsamości Michał jak się zdaje dochodzi do wcale nieoczywistego faktu – tożsamość może też być, wbrew sensowi swojego źródłosłowu – złożona.”

 

 

Wystawę „Michał Hirisulidis / Złożony” można zobaczyć w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Potrwa ona do 19 lutego tego roku. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę Galerii.

You may also read!

Manggha, Wajda i przyjaźń

Kwarantanna to nie najlepszy czas dla muzeów. Możliwe, że i już po niej ludzie ( przynajmniej przez jakiś czas)

Read More...

Geralt z USA – Wiedźmin

Polacy nie gęsi i swoich bohaterów mają - a przynajmniej jednego, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Geralt z

Read More...

James Bond w spódnicy – Tajne Agentki

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem stwierdzenie, że wywiad i służby wielokrotnie zmieniały bieg historii, walcząc przy tym na

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu