30 lat World Wide Web.

In Newsy ze Świata

Dzisiejsza rocznica na pozór zdaje się mało związana z kulturą. Z drugiej strony gdyby nie to być może nie byłoby Coolturowo.pl i miliardów innych stron czy portali internetowych. Dziś, 12 marca 2019, World Wide Web (czyli WWW) kończy 30 lat!

 

Internet bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wynalazków, jakie ludzkość stworzyła w swojej historii. A z internetem jak mało co wiąże się World Wide Web, w skrócie WWW. 30 lat temu, w roku zmian 1989, anglik Tim Bernes-Lee, który ówcześnie pracował w CERN, zaproponował nowy system łączenia i wymiany informacji. początkowo niejasne, zaczęło nabierać rozpędu, a rok później powstały podwaliny tego, co dzisiaj znamy jako World Wide Web.

Timowi Bernes-Lee zawdzięczamy znacznie więcej.Opracował język hipertekstowy HTML, protokół przesyłania danych HTTP, ujednolicony format adresowania zasobów URL, a także stworzył pierwszą stronę internetową. Zainteresowani mogą zobaczyć pod tym adresem jak ona wygląda. Nie mniej ważny był rok 1993, gdy CERN za darmo udostępnił kod źródłowy, czyniąc WWW bezpłatnym narzędziem, dostępnym dla każdego. Kto wie, jak wyglądałby dziś świat, gdyby ówcześnie ktoś inaczej zdecydował.

To niesamowite, jak w powszechnej wiedzy Tim Bernes-Lee jest nieznany. Nie kłamiąc sam dopiero niedawno o nim usłyszałem. Być może za wiele lat (albo dekad) będzie on zaliczany w poczet największych geniuszy ludzkości, stojąc obok Newtona czy Edisona. Gdyby nie on być może nie byłoby dzisiaj tego portalu. Facebooka. Wikipedii. Youtube’a. Miliardów zabawnych zdjęć z kotami. Być może smartfony nie miałyby sensu, podobnie jak platformy takie jak Steam. Internet rzecz jasna by istniał, ale być może byłby bardziej elitarny, niedostępny dla przeciętnego człowieka.

 

 

Pod tym adresem twórca dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnego internetu. Przyznaje, że jego twór jest wykorzystywany do szerzenia nienawiści, działalności przestępczej, niewłaściwych reklam, Zaznacza, że nie wszędzie internet jest wolny. Mimo to z nadzieją spogląda na przyszłość zaznaczając, że to od nas, od każdego z nas zależy, jak World Wide Web będzie wyglądało w przyszłości. Jeżeli sami nie zadbamy o nasze dane, naszą prywatność, nikt inny tego nie zrobi.

Trzeba mieć nadzieję, że w kolejną dużą rocznice, która będzie miała miejsce w 2029, internet i WWW będą lepsze, nie tylko jeszcze łatwiejsze w obsłudze i dostępne dla każdego, ale także wolne od cenzury, mniej nękane przez wirusy, hakerów i wszystkich tych, którzy wykorzystują go do celów przestępczych lub też szerzenia nienawiści. Wszystkiego najlepszego Tim Bernesie-Lee i wszystkiego najlepszego mój równolatku, World Wide Web,

Pod poniższym adresem znajdziecie rocznicową transmisje, na której znajduje się między innymi wystąpienie si Tima (w 2004 otrzymał tytuł szlachecki).

 

You may also read!

Manggha, Wajda i przyjaźń

Kwarantanna to nie najlepszy czas dla muzeów. Możliwe, że i już po niej ludzie ( przynajmniej przez jakiś czas)

Read More...

Geralt z USA – Wiedźmin

Polacy nie gęsi i swoich bohaterów mają - a przynajmniej jednego, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Geralt z

Read More...

James Bond w spódnicy – Tajne Agentki

Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem stwierdzenie, że wywiad i służby wielokrotnie zmieniały bieg historii, walcząc przy tym na

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu